Doç. Dr. Yalçın İzbul

 PRACTICAL ENGLISH FOR TURKS

 YAHOO Uluslararası ESL Grupları DÜNYA BİRİNCİSİ !!

 April 2nd, 2004

 Supplement # 091

 
 

 

Değerli Üyelerimiz,

"İngilizce eğitimi" konulu bu Grupta -- tarih önünde -- aşağıdaki açıklamayı yapmayı zorunlu sayıyorum.

Anglo-Amerikan kültürünün pekçok yönüne -- düşünce ve teknoloji platformunda -- sempati duymam, hatta imrenmem, bir TÜRK MİLLİYETÇİSİ olmam gerçeği ile asla çelişmez. Hatta, ulusumuzun çağdaş dünyada yerini alabilmesi açısından, mantıklı bir seçimdir.

Örneğin, her meslekten insanımızın, mesleğindeki çağdaş çizgiyi yakalayıp izleyebilmesi için, kendi mesleği açısından bir Batı dilini (günümüz gerçeklerinde tercihan İngilizce'yi) öğrenmesi gerektiğine yürekten inanıyorum.

Ama, okullarımızda yabancı dilde eğitim verilmesi, seçkin çocuklarımızın bir Muz cumhuriyetinin yerli işbirlikçileri kimliğinde yetiştirilmeleri kökünden yanlış, ve aslında tam bir ihanet örneğidir.

"Annan" Planı, gerçekte Yunan Planı, Anglo-Amerikan Planı, AB Planı'dır; ve "Yeni Dünya Planı" nın bir parçasıdır. Ne yazık ki, Kenan Evren'in Yunanistan'ın NATO'ya dönmesi için bir Amerikalı generalin "asker sözüne" itibar ederek verdiği onay, bu plandaki ilk ve en önemli aşama idi. Şimdi de Ege'deki tabutun son çivilerini çakıyorlar.

Batı sermayesi ile bütünleşmiş çevrelerin kontrolündeki mütareke basınının "Annan Planı" nı nasıl bir başarı imiş gibi göstermeğe çalışmalarına şaşmamak gerekir. Dün, daha "İngilizce yazılmış, kamyon dolusu evrak" içeren andlaşma hükümleri Ankara'ya ulaşıp -- okuyabilmeleri için -- Türkçe'ye çevrilmeden, Sayın Erdoğan'ı ilk kutlayan "iş çevrelerinin duayeni" Sayın Rahmi Koç olmuştur.

Nasıl ki ulusçuluk ve halkçılık davalarımız sözümona "aydın solcular" mağrifetiyle aslanların önüne atılarak yok edildiyse, masum insanlarımızın dini inaçları da din tacirleri tarafından aynı arenada aslanların önüne atılacaktır.

Sayın Denktaş'a kulak verilmelidir. Sayın Denktaş'a bir süredir Ankara çevreleri ve mütareke basınında reva görülen muamele utanç vericidir.

Önüne konulan İngilizce metinleri okumadan, anlamadan imzalamaya dünden hazır olmak en azından tam bir gaflet örneğidir...

Kıbrıs sorunu için tek bir kalıcı çözüm vardır: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Anavatan ile birlikte AB içinde eşit ve onurlu birer üye sıfatı ile yer almaları...

Türkiye Cumhuriyeti'nin -- bugünkü sınırları ile -- AB içinde eşit ve onurlu bir üye olarak yerini alması dışında hiçbir önerinin kabul edilmeyeceği, başta dünyayı yönetmeğe soyunan Batılı mihraklar olmak üzere, bütün dünyaya haykırılmalıdır.

AB bizim için tek seçenek değildir. "Yeni bir Dünya kurulur ve Türkiye de orada yerini alır."

Ata'mızın "Gençliğe Hitabe" sini satır satır, cümle cümle hatırlama ve hatırlatma zamanıdır.

Herzamanki selam, saygı ve sevgilerimle,

Yalçın İzbul

 
 
 

DERGİMİZİ BEĞENİYORSANIZ, LÜTFEN DOSTLARINIZA DA TAVSİYE EDİNİZ, İLETİNİZ, GÖNDERİNİZ; TEŞEKKÜRLER, SAYIN ÜYELER...

         

ANASAYFA      TESTLER      OKUMA      EĞLENCE