ingilizce öğretim siteleri internet kaynakları... İngilizce dersler için yardımcı siteler: internet siteleri ve ingilizce öğretim siteleri... internet siteleri, ingilizce öğretim, internet kaynakları, ingilizce siteleri

 ANASAYFA 

 

*  *  *

Doç. Dr. Yalçın İzbul

Tarafından Hazırlanan İleri İngilizce Dersleri, Özel Gramer, Okuma Parçaları, Eğlenceli Metinler, Yararlı Kaynaklar ve...Özel Testler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FREE OFFERS

 

These Sites Do Work Miracles !!

 

 BÜYÜKLER İÇİN

 OKUMA PARÇALARI VE METİN İNCELEME 

 GRAMER  TESTLERİ 

 SÖZCÜK  TESTLERİ 

 EĞLEN-ÖĞREN 

 ÖZDEYİŞLER 

 FIKRALAR 

 DİĞER KAYNAKLAR 

 ESKİ SAYILAR 

 ALMANAK 

 KONUŞMA 

 KARİKATÜR 

 BİLMECE-BULMACA 

 İNGİLİZCE TESTLERİ 

 

 

 All Links Open In New Windows:

Do Not Hesitate To Click Them

You Won't Leave This Page...
 

 

 ESL - EFL RESOURCES 

 ON THE INTERNET 

ENGLISH AS A SECOND OR FOREIGN LANGUAGE

Bu Sayfalarda Sizlere Internet Ortamında Yararlanabileceğiniz Bir Dizi Siteyi Tanıtıyorum. Bu Siteler Sponsor'um Olmadıkları Gibi, Herhangi Bir Maddi Çıkarım da Sözkonusu Değil. İnceleyerek Yararlanmanızı Öneririm.

Site Adlarını Tıkladığınızda Yeni Pencere Açılacaktır. Bu Sayfayı Kaybetmeyeceksiniz

*  *  *  *  *

Dave Sperling's ESL Cafe

Dave Sperling's ESL Cafe is a great place for getting started, with lots of things to do and places to explore.

Çok canlı, renkli ve heyecanlı bir site ama (Sakın Discussion Center özellikle de "Forum For Teachers" Bölümündeki soru ve yanıtları kendi ingilizceniz için örnek almayın. Çoğu yabancı öğretmen adayları tarafından. Verilen yanıtların da kim tarafından olduğunu kontrol edin.) ESL (English As A Second Language) konusunda çok canlı, renkli ve heyecanlı bir site... Görecek, öğrenecek, yapacak bir sürü birşey var... Ama Discussion Center Bölümündeki soruları sakın kendi ingilizceniz için örnek almayın. Verilen yanıtların da kim tarafından olduğunu dikkat edin.

*  *  *  *  *

E.L.EASTON

Materials for Teaching and Learning... Bu siteyi kulak eğitimi için nekadar önersem azdır. Real Audio programınızla dinleyebileceğiniz binlerce pasaj, şiir ve diğer konuşma örnekleri... Ayrıca İngilizce öğreten ve öğrenenler için binlerce sayfalık kaynak nitelikte bilgi. Uğrayıp etraflıca incelemenizi kuvvetle öneriyorum.

*  *  *  *  *

The English Listening Lounge

Learn English by listening. Study anytime, any place. It's easy, and it's fun. Listen to real people speaking real English. Your English will improve quickly. (Sitenin tamamından yararlanmak için ise ücrete bağlı üyelik istiyorlar, ancak ücretsiz olarak dinleyebileceğiniz pasajlar da var.)

*  *  *  *  *

Focus on English: ESL Conversation Online

This site is dedicated to helping ESL/EFL learners develop conversational English skills.  At FocusEnglish.com, you can: listen to native speakers talk about various topics; learn useful idioms; learn common words and phrases; test your vocabulary skills in everyday English; practice responding, in English, to real-life conversations; listen to native speakers give sample responses... (Özellikle Conversation Bölüme dikkat ediniz.)

*  *  *  *  *

Interesting Things for ESL Students

A fun study site for students of English as a Second Language: Word games, puzzles, quizzes, slang, proverbs and much more. Run by Charles I. Kelly & Lawrence E. Kelly.

This web site is for people studying English as a Second Language (ESL) or English as a Foreign Language (EFL). There are quizzes, word games, word puzzles, proverbs, slang expressions, anagrams, a random-sentence generator and other study materials. Even though the primary focus is for ESL, native English speakers may also find some interesting things on this site. This site is non-commercial and has no advertising.

*  *  *  *  *

Internet TESL Journal's for ESL Students

Visit this site, where the above project of The Internet TESL Journal has contributions by many teachers. There are over 1,000 activities here to help you study English as a Second Language. (Burada her düzeyden yüzlerce "quiz" bulacaksınız. Öneriyorum.)

*  *  *  *  *

Karin's ESL Partyland

Karin's ESL Partyland offers help for both teachers and students of ESL. Hem Öğrenmek Hem Eğlenmek İçin. Gerçekten sizler için çok yararlı olabilecek ve çok hoş bir hanım tarafından hazırlanan bir site. Site sahibesinin kedi kılığında resmi bile var.

 *  *  *  *  *

OWL -- Online Writing Lab

Materials and services offered to students, teachers, businesspersons, and others from around the globe. The OWL is a cyberextension of the Purdue University Writing Lab. The site currently contains over 500 pages of handouts, tutorials, and workshops and hundreds of links to other writing resources across the WWW. The home page contains a search engine, a message board, a set of pull-down menus, and a grouping of descriptive paragraphs that contain bunches of links. (Yararlanmanız için severek önerdiğim bir başka site.)

*  *  *  *  *

Randall's Listening Lab

This free ESL Web site is specifically designed to help English learners improve their listening comprehension. It is designed for self-directed study, that is, you choose what topic and level you want to study and then begin. Offers plenty of listening exercises and quizzes. Teachers can also use it as part of their classes. You don't have to log-in, and you don't need to subscribe to use the listening lab. The listening lab is free to use online. (Kulak eğitimi için kuvvetle öneriyorum.)

*  *  *  *  *

The University of Victoria's English Language Centre (ELC) Located in Victoria, British Columbia, Canada, this site offers a unique opportunity for international students to improve their English for work, travel, or further study; experience West Coast Canadian culture; and make new friends... For more than 30 years, they have provided outstanding language immersion opportunities for students from all over the world. Recognized internationally, our programs combine the best in classroom instruction, English as a Second Language technology, and exciting cultural activities. For their online material click here.

*  *  *  *  *

Texts of VOA (Voice of America) Special English Features

The Newest Features (Scripts Only) and Archived Features (Scripts & Audio Files) (İngilizcesini ilerletmek isteyenlerin bu siteden sağlayabilecekleri yararları ne kadar vurgulasam azdır. Colloquial Amerikan dili için harika. Önemle öneriyorum.)

*  *  *  *  *

EduFind®

This is an online service operated by the Digital Education Network which provides a range of Internet based services for education. Since 1995 EduFind® has been providing students and education professionals with information and resources on the Internet. They have over 300,000 user sessions per month (over 2.5 million hits!) making them one of the most visited education sites on the net. (Tüm ülkeleri kapsayan eğitim olanakları ile ilgili bir temel başvuru ve link megasitesi.)

 

   toddler  

 LİSTENİZE ALMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

 

FREE OFFERS

These Sites Do Work Miracles !!

 

All Links Open In New Windows...

Do Not Hesitate To Click Them

You Won't Leave This Page...

 

 

 

 BÜYÜKLER İÇİN

 OKUMA PARÇALARI VE METİN İNCELEME 

 GRAMER  TESTLERİ 

 SÖZCÜK  TESTLERİ 

 EĞLEN-ÖĞREN 

 ÖZDEYİŞLER 

 FIKRALAR 

 DİĞER KAYNAKLAR 

 ESKİ SAYILAR 

 ALMANAK 

 KONUŞMA 

 KARİKATÜR 

 BİLMECE-BULMACA 

 İNGİLİZCE TESTLERİ 

 

*  *  *

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ANASAYFA 

 

Doç. Dr. Yalçın İzbul

Tarafından Hazırlanan İleri İngilizce Dersleri, Özel Gramer, Okuma Parçaları, Eğlenceli Metinler, Yararlı Kaynaklar ve...Özel Testler