bilim kurgu öyküsü

YARIN... YARINLAR... (3)

KURT VONNEGUT, Jr.

bilim kurgu öyküsü

Çev. Doç Dr Yalçın İZBUL

http://www.ingilizce-ders.com

Tıklayınız Ayrı Pencere Açılacaktır

bilim kurgu öyküsü

 

Büyükbaba Schwartz oluşturduğu gerilimli dramın her anıyla tadını çıkarıyor, rolünü en görkemli biçimde oynamaktan geri durmuyordu. Kaşlarını çatıp, vasiyetnamedeki her bir satırı sanki ilk kez görüyormuş gibi parmağını kaydırarak, derinden gelen, dinsel tonlar içeren biteviye bir sesle okumağa başladı. Dinleyenler için bu ses, bir kilise orgunun bas perdeden hüzünlü solosunu anımsatıyordu.

"Ben, New York kenti Alden köyü 257 kapı numaralı gökdelen yetmiş altıncı katında oturur Harold D. Schwartz, işbu belgenin son vasiyet ve vasiyetnamem olduğunu beyan ve ilan eylerim. İşbu belge, bundan önceki her türlü vasiyet ve vasiyetnamemi hükümsüz kılar."

Burnunu sümkürdü, dikkatle sildi. Tek sözcük kaçırmaksızın, kimi sözcüklerini yineleyerek yada vurgulayarak okumayı sürdürdü.

Cenaze töreni bölümüne geldiğinde, sık sık yeniden yazdığı bu önemli abartılmış bölümü büyük bir özenle iki kez yineledi.

Cenaze törenine ilişkin ayrıntıların sonuna geldiğinde öyle duygusal bir coşkuya kapılmıştı ki, Lou'nun yüreğinde yaşlı adamın vasiyetnameyi neden istetmiş olduğunu unutmuş olabileceği umudu uyanmağa başlamıştı.

Ama Büyükbaba çağlayıp taşan duygularını kahramanca bir savaşımla bastırıp denetim altına almasını bildi. Eski metindeki ilgili satırı uzun uzun sildikten sonra yeniden yazmağa koyuldu. Yazarken aynı zamanda yüksek sesle yineliyordu.

Aslında Lou yazılacak olanları ezberden söyleyebilirdi. Öyle çok işitmişlerdi ki aynı sözleri...

"Şu ölümlü dünyada sonsuzluğa göçmeden pek çok acı çektim. Büyük hayal kırıklıkları yaşadım. Ama hiç kimse beni -- "

Gözlerini kaldırıp soyundan gelen akrabalar grubu üzerinde dikkatle gezdirdi. Ona yaşantısındaki bu en büyük hayal kırıklığını yaşatan kötü ruhlu mirasçısının hangisi olduğunu bir an anımsayamamıştı.

Herkes Büyükbabaya bakışlarıyla yardımcı oldu. Bütün gözler Lou'ya çevrilmişti. Lou, çaresizlik içinde elini havaya kaldırdı.

Büyükbaba başını salladı, yazmağa koyuldu: "... büyük büyük torunum Louis J. Schwartz kadar üzmedi."

"Yalnızca torun, efendim," diye düzeltti Lou.

"Çene yarıştırıp durma," diye bağırdı Büyükbaba. "Zaten yeterince battın batacağın kadar!"

Tümceyi düzeltti. Sonra torunu Lou'yu mirastan yoksun bırakma nedenlerine geçti. Saygısızlık ve kendisine karşılık vermesi gibi bağışlanmaz kabahatlerinden söz etti.

Bir alttaki paragrafta Lou'nun adı silindi. Yerine Willy'nin adı yazıldı. Böylece dairenin ve -- daha de önemlisi -- özel yatak odasındaki çift kişilik yatağın gelecekteki sahibi yeniden belirlenmiş oluyordu.

"İşte bu kadar," diyerek kalemi bıraktı elinden Büyükbaba. Çevresine gülücükler saçan gözlerle baktı. Son olarak, vasiyetnamenin altındaki tarihi de dikkatle sildi. Yeniden kalemi alıp günün tarihini yazdı. Saati de eklemeyi unutmadı. "Eveeeet, haydi bakalım. Televizyonda McGarvey Ailesi başlamak üzere."

McGarvey Ailesi, Büyükbaba Schwartz'ın atmış yaşından bu yana tam yüz on iki yıldır bıkmadan izlediği bir diziydi. "Bu haftaki bölümde olayların nasıl gelişeceğini görmek için meraktan çatlıyorum," diye sözlerini bitirdi.

Lou gruptan ayrılıp, banyonun eşiğindeki yeni yer yatağına uzanmağa gitti. Em'in de yanına gelip, bunalımını paylaşmasını istiyordu. Karısının nerede olduğunu düşündü.

Uyuklamağa başlamıştı. Yatağın üzerinden atlayıp banyoya giren birisinin ayak sesiyle gözlerini açtı. Az sonra kulağına hafif bir su sesi geldi. Sanki musluğa şişeden birşeyler boşaltıyorlarmış gibi.

Balkondaki konuşmayı anımsadı birden. Sakın, Emerald -- Ayağa fırladı. İçerdekine, "Em..." diye kapıdan fısıldadı.

Yanıt alamayınca, kapıyı omuzladı. Yılların yıprattığı kilit birkaç saniye ancak dayanabildi. Kapı bir anda ardına değin açıldı. "Marty!" diye şaşkınlıkla bağırdı Lou.

Lou'nun büyük büyük yeğeni Mortimer yakınlarda evlenmişti. Kapı apansız açılınca şaşkınlık ve çaresizlik içinde Lou'ya baktı. Ama kendini toplamakta gecikmedi. Tekmeyi indirip kapıyı kapattı...

Yine de Lou'nun içerde olup biteni görmesini engelleyememişti. Büyükbabanın özel, ekonomik aile boyu yaşlandırmaz şişesini elinde tutuyor, yarısına değin lavaboya boşalttığı şişenin üstüne musluktan su tamamlıyordu...

İşini bitirince sakin bir yüzle banyodan çıktı. Lou'ya meydan okuyan bir bakış fırlattı. Tek sözcük söylemeksizin yanından geçip sevgili güzel eşinin yanına gitti.

Lou şaşkınlık içinde, ne yapacağını bilmez durumdaydı. Büyükbabayı sulandırılmış yaşlandırmazla aldatmalarına izin veremezdi. Ama öte yandan olup biteni anlatacak olursa, Büyükbaba Schwartz'ın yeterince kötü olan günlük yaşamlarını tam bir cehenneme döndüreceği de kesindi.

Oturma odasına doğru baktı. Tüm aile, Emerald da aralarında, şimdilik McGarvey'lerin sorunlarını izleyerek, geçici bir süre için kendi yaralarını unutmuş görünüyordu. Banyoya girdi. Kapının kilidini elinden geldiğince sağlama almağa çalıştı. Büyükbabanın yaşlandırmaz şişesini olduğu gibi lavaboya boşaltmağa başladı. Şişeyi raftaki öteki yirmi-iki küçük boy yaşlandırmaz şişesinden tepeleme doldurmağa karar vermişti.

Elindeki büyük şişe yarı yarıya doluydu. Üstelik ağzı da dardı. Lavaboya boşaltırken, saniyeler yüzyıllar gibi uzun gelmeğe başlamıştı. Yaşlandırmazdan yayılan belli belirsiz kokunun kocaman bir bulut gibi anahtar deliğinden, kapının aralık altından koridora dağılıp bütün evi kapladığı sanrısına kapılıyordu Lou.

Şişe kendine özgü yavaşlıkla biteviye boşalıyordu. Birden oturma odasından gelen müzik sesi yükseldi. Mırıltılar, ayak sesleri, itilip çekilen sandalyelerin gıcırtıları işitildi. "Komşumuz ve komşunuz McGarvey'lerin yaşantısında yirmi dokuz bin yüz yirmi birinci bölüm burada sona eriyor," diyordu televizyondaki sunucunun sesi...

Ayak sesleri koridora taşarak yaklaştı. Birden banyonun kapısı vuruldu. "Bir saniye!" Olağan bir yanıt vermeğe çalışmıştı Lou. Panik içinde, koca şişeyi sallayarak içindeki son damlacıkları boşaltmağa çalışıyordu. Şişe ansızın elinden kayıp hızla düştü. Taş zeminde paramparça dağılmıştı.

Aynı anda birisi kapıyı itti. Eşikte Büyükbaba duruyordu. Gördüklerine inanamaz gibiydi. İçeriyi gözden geçirdi.

Kapıldığı sonsuz heyecanı midesinin çukurunda duydu Lou. Söyleyebileceği söz yoktu. Aptalca bir gülümsemeyle boynunu büküp, Büyükbaba'nın gürlemesini beklemeğe başladı.

"Pekâlâ, çocuk," dedi oysa Büyükbaba sakin bir sesle. "Görüyorum ki burasını tertemiz temizlemen gerekecek!"

Başka birşey söylemeden arkasını döndü, kalabalığın arasından kendisine yol açıp, dosdoğru kendi odasına yöneldi. İçeri girip kapıyı ardından kilitledi.

Aile üyeleri şaşkın bir sessizlik içinde gözlerini Lou'dan ayıramıyorlardı. Az sonra silkinip uyandılar. Sanki herbirisi ortadaki büyük suçun kendilerine de bulaşmasından kaçıyormuş gibi hızla yüzgeri edip oturma odasına çekildiler.

Marty kapıda dönüp bir an için soru dolu bir bakış fırlattı. Sonra o da dönüp odaya girdi. Lou ve Emerald yalnız kalmışlardı.

Emerald'ın yanaklarından gözyaşları sicim gibi süzülüyordu.

"Sevgilim, ah sevgilim," diye inledi. "Hep benim suçum. Ben dürtüp yönlendirdim seni bu işe!"

Lou sonunda konuşacak kadar kendine gelmişti. "Hayır," dedi, "Hayır, Em, ben yalnızca..."

"Hiçbir şeyi açıklamak zorunda değilsin, sevgilim. Senin yanındayım. Sonucu ne olursa olsun!"

Uzanıp kocasını yanağından öptü. Sonra kulağına fısıldadı. "Cinayet sayılmaz ki... Nasıl olsa doğrudan ölümüne neden olmayacak, yalnızca artık zamanın gelmiş olduğuna inandıracaktı onu. Kararı sonunda yine de kendisi vermiş olacaktı."

"Ne olacak şimdi, Em? Büyükbabam ne yapacak dersin?"

 

UZAY KURGU 00ss     UZAY KURGU ANASAYFA     UZAY KURGU 02ss

 

 
 

Popüler Bilimsel Makale -- Uzay Görüntüleri -- Uzaylı Resim ve Grafikleri !! -- Karikatür -- Midi -- Roswell -- Alan 51 & 52 -- Dost Siteler -- Bilimsel Uzay Siteleri -- Ücretsiz İnternet Yayınlarımız -- Pratik İngilizce Ücretsiz Dergi

 

 

Aşağıdaki Linkleri Tıklayınız. Ayrı Pencere Açılacaktır.

 Türkler İçin Özel Hazırlanmış En Geniş Kapsamlı, En Zengin İçerikli İngilizce Öğretim İnternet Sitesi İçin TIKLAYINIZ....

pratik ingilizce için tıklayınız

 

evren ve evrim

 Benzersiz İngilizce Eğitim Seti

uzay ve uzaylılar