bilim kurgu öyküsü

YARIN... YARINLAR... (5)

KURT VONNEGUT, Jr.

bilim kurgu öyküsü

Çev. Doç Dr Yalçın İZBUL

http://www.ingilizce-ders.com

Tıklayınız Ayrı Pencere Açılacaktır

bilim kurgu öyküsü

 

Bir saat geçmeden, New York ve çevresinde oturan beş yüz milyon izleyici, yerel televizyonun Schwartz apartmanında görüntülediği ayrıntıları tadına vara vara izliyordu.

İki yüz elli yedi kapı numaralı gökdelenin yetmiş altıncı katındaki oturma odasında da yayını izleyen biri vardı... Schwartz'ların evi bir kez daha kavganın gürültü patırtısını yaşıyordu. Ama bu kez yalnızca televizyondaki görüntüden.

Tutuklananlar ise görüntüleri karakolda izlediler. Kendilerini tutuklayanlarla birlikte... Görünürdeki amaç, duruşma kanıtlarının saptanıp ortaya konulmasıydı.

Bütün bunlar olup bittikten sonra Emerald ve Lou kendilerini yanyana iki hücrede buldular. Her biri ikiye üç boyundaki kendi hücresinde yatağına uzanmış, huzurlu ve mutluydular.

"Karıcığım," diye seslendi Lou aradaki bölmenin öte yanından. "Senin de özel lavabo ve pisivuarın var mı orada?"

"Hepsi tamam. Tanrım, ne mutluluk! Biz Büyükbaba'nın odasını birşey sanırdık. Sevgilim, burası bir cennet! Kırk yıldır kendimi böylesi bir rahat ve huzur içinde hissettiğimi hiç anımsamıyorum."

"Dua et, karıcığım. Avukatımız en az bir yıl vermeleri için elinden geleni yapacak. Dua et de, başarsın..."

"Bizi kayıracak iyi yürekli bir yargıca düşsek de bunu hücre cezasına çevirttirebilsek..."

"Bana bakın, kesin gürültüyü," diye bağırdı gardiyan. "Hepinizi salıveririm yoksa!" Ardından sözcüklere basa basa, "Buradan çıkınca dışardakilere tek kelime sızdırırsanız, bilmiş olun, bir daha ne halt ederseniz edin almayız içeri..." diye tehditlerini sürdürdü.

İstenilen sessizlik o anda sağlanmıştı tutukevinin koridorlarında.

Schwartzlar'ın oturma odasında, kavganın son görüntüleriyle birlikte ekran bir an karardı. Ardından reklam spikerinin yüzü göründü. Adam sanki sislerin arasından süzülüp beliriyormuş gibi düzenlemişlerdi bu görüntüyü.

"Dostlarım! Yüz ellisini geçmiş tüm gençlere sesleniyorum şimdi. Yaşlandırmaz yapımcınızdan çok özel bir mesaj... Yüzünüzde kırışıklıklar, kol ve bacaklarınızda kireçlenme, saçlarınıza bir zamanlar düşmüş kırlar, bütün bu yaşlandırmaz öncesi dönemden kalmış can sıkıcı izler toplumsal yaşantınızı olumsuz yönde mi etkiliyor? Artık acılarınız sona erecek. Artık sizler de torunlarınızın torunları kadar genç bir görünüm kazanabilirsiniz...

"Yıllardır sürdürdüğümüz araştırmalar beklenen meyvesini verdi. Şimdi sizlere süper yaşlandırmazı sunuyoruz. Birkaç hafta içinde -- evet, yanlış işitmediniz, birkaç hafta içinde dedim -- torunlarınızın torunları kadar genç hissedeceksiniz kendinizi. Yalnız hissetmekle kalmayacak, gençlik görüntünüzü yeniden kazanacak, yine gençliğinize döneceksiniz!... Unutmayın, günümüz gençlerinden hiçbir farkınız olmayacak. Herşeyinizle... Size bakıp da kimse yaşlandırmaz öncesi devirden kalmış olduğunuzu bilemez, belirleyemez...

"Bunun için örneğin beş bin doları bile gözden çıkarmaz mıydınız? Oysa süper yaşlandırmaza bütçenizden her gün ayıracağınız birkaç dolar karşılığında kavuşabilirsiniz. Süper yaşlandırmazın bütün denemeleri yapılmış, güvenilirliği kanıtlanmıştır. Süper yaşlandırmaz ile özlediğiniz sonuçları yalnızca elli dolarcık bir harcamayla elde etmeniz işten bile olmayacak...

"Yarını beklemeyin. Zaman yitirmeksizin bize yazıp süper yaşlandırmaz ücretsiz deneme paketinizi isteyiniz. Zarfın üstüne adınızı ve adresinizi yazmanız yeterli. Şimdi adresimizi veriyorum: Süper, 500.000, Schenectady, New York. Mektubunuzu bekliyoruz. Adresi yineliyorum: Süper..."

Büyükbaba dün akşam Willy'den aldığı kalemle adresi dikkatle kâğıda aktarıyordu.

Sabah saatlerini 257 kapı numaralı gökdelene bakan Boş Zaman Meyhanesi'nde değerlendirmiş, kapıyı gözetim altında tutarak olup bitecekleri beklemişti. Fazla beklemesi de gerekmemişti.

Polisin Schwartz ailesini alıp götürmesinden sonra, evi derleyip toplaması için bir temizlikçi kadın tuttu. Tutuklananlara olanaklı en uzun cezaların verilmesini sağlayacak usta bir avukatla anlaşmakta gecikmedi.

Artık herşey hazırdı. Yatağını televizyonun önüne çektirdi. Yıllardır düşlediği birşeyi gerçekleştirmişti... Sevdiği bütün programları uzanıp yattığı yerden izleyebilecekti artık!

"Schen-ec-ta-dy..." diye heceledi adresteki sözcükleri Büyükbaba. "Tamam işte, oldu."

Yüzünde daha şimdiden şaşırtıcı bir değişim göze çarpıyordu sanki. Sert çizgiler yumuşamış, rahatlamıştı. Gözlerinde huzur ve iyilik duyguları okunuyor gibiydi. Sanki süper yaşlandırmaz paketini almış da, kullanmağa başlamış sanabilirdiniz...

Eskiden sımsıkı kapatılmış ince çizgi halindeki dudaklarında özgür gülücükler dolaşıyordu şimdi. Artık yaşam değişmişti. Yaşamağa gerçekten değer olmuştu. Gelecekteki beklenmedik yeni gelişmelerin umut dolu beklentisi içine girmişti Büyükbaba.

 

UZAY KURGU 00ss     UZAY KURGU ANASAYFA

 

 
 

Popüler Bilimsel Makale -- Uzay Görüntüleri -- Uzaylı Resim ve Grafikleri !! -- Karikatür -- Midi -- Roswell -- Alan 51 & 52 -- Dost Siteler -- Bilimsel Uzay Siteleri -- Ücretsiz İnternet Yayınlarımız -- Pratik İngilizce Ücretsiz Dergi

 

 

Aşağıdaki Linkleri Tıklayınız. Ayrı Pencere Açılacaktır.

 Türkler İçin Özel Hazırlanmış En Geniş Kapsamlı, En Zengin İçerikli İngilizce Öğretim İnternet Sitesi İçin TIKLAYINIZ....

pratik ingilizce için tıklayınız

 

evren ve evrim

 Benzersiz İngilizce Eğitim Seti

uzay ve uzaylılar